امکان استرداد بلیط هواپیما

یکی دیگر از امکانات شب باد گشت استرداد آنلاین بلیط هواپیما (کنسلی بلیط) است. در صورتی که پس از رزرو بلیط هواپیما برنامه سفرتان تغییر کرده، به راحتی می‌توانید طبق قوانین کنسلی پرواز داخلی، بلیط هواپیمای خود را کنسل کنید. پس از استرداد، پول شما در کمترین زمان ممکن به حسابتان برگردانده می‌شود

 

راهنمای استرداد بلیط هواپیما:

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما از بلیط هواپیمای خود استفاده نکنید. در این حالت ممکن است سوالاتی برای شما پیش بیاید. در این مطلب راهنمای استرداد بلیط هواپیما در سایت شب باد گشت و سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید به همراه پاسخ هایشان آورده شده است. همچنین هر لحظه هر سوال دیگری داشتید می توانید با خیال راحت با پشتیبانی شب باد گشت تماس بگیرید.

بررسی شرایط استرداد قبل از خرید

گاهی اوقات پس از این که بلیط هواپیما خریدید و قبل از سفر به دلایل مختلف ممکن است سفر شما کنسل شود یا از رفتن پشیمان شوید. خوشبختانه در مورد بلیط هواپیما این مزیت وجود دارد که در بیشتر مواقع می توانید با برگشت بخشی از پول، بلیط خود را استرداد کنید. البته این موضوع برای بلیط های چارتری و سیستمی متفاوت است. بلیط های سیستمی به جز مواردی خاص قابل استرداد هستند. میزان درصد جریمه و بازگشت پول با توجه به ایرلاین صادر کننده بلیط، مدت زمان باقی مانده تا پرواز و کلاس نرخی بلیط هواپیما، متغیر است. اما پروازهای چارتری عموما غیرقابل استرداد هستند ولی اگر بلیط چارتری هم خریده اید می توانید با پشتیبانی شب باد گشت تماس بگیرید تا امکان استرداد را از چارترکننده استعلام بگیریم. توجه داشته باشید که در این قسمت نیز مدت باقی مانده تا پرواز بسیار مهم است و چنانچه مدت زمان کمتری به پرواز شما مانده باشد احتمال سوخت کامل بلیط هواپیما بیشتر می شود. ولی اگر مدت زمان زیادی تا پرواز مانده باشد ممکن است چارتر کننده درصد کمی از هزینه بلیط را بازگرداند

چطور درخواست استرداد را ثبت کنم؟

کافیست وارد سایت حساب کاربری خود در سایت شب باد گشت شوید و پس از آن گزینه سفارش ها را انتخاب کنید.

پس از ثبت درخواست چه اتفاقی می افتد؟

پس از اینکه درخواست شما ثبت شد تیم پشتیبانی شب باد گشت بلافاصله مطلع شده و وضعیت درخواست شما را بررسی خواهیم کرد. درصورتی که بلیط شما سیستمی باشد با توجه به ایرلاین و کلاس نرخی درصد جریمه مشخص بوده و در این باره توضیحات لازم را به شما ارائه خواهیم داد. اما در صورتی که بلیط شما چارتری باشد نیاز است که ابتدا درصد جریمه و شرایط استرداد را از چارتر کننده استعلام بگیریم و سپس نتیجه را به شما اعلام کنیم.

 

کی مبلغ استرداد می شود؟

این مبلغ پس از کسر جریمه ی استرداد (که توسط ایرلاین یا چارترکننده تعیین شده است) به حساب کاربری شما در شب باد گشت برگشت داده می شود و میتوانید در خرید های بعدی از آن استفاده کنید یا در صورت درخواست شما به حساب بانکی شما عودت می شود

 

اگر به پرواز نرسیدم چیکار کنم؟

 

همچنین در بعضی مواقع ممکن است به دلایل مختلف شما به پرواز نرسید یا حتی در آخرین لحظه از پرواز پشیمان شوید. در صورتی که به این مورد بر خوردید بهتر است در اولین فرصت با پشتیبانی شب باد گشت تماس گرفته و اطلاع دهید. استرداد بلیط هواپیما بعد از انجام پرواز یا در زمان خیلی نزدیک به پرواز در حالت no-show یا عدم استفاده از پرواز حساب می شود. حتی در این حالت هم در بعضی مواقع شما میتوانید بلیط خود را استرداد کنید و مبلغی از آن را پس بگیرید که البته این موضوع بسته به چارتری و یا سیستمی بودن بلیط شما و همچنین نوع ایرلاین، کلاس پروازی، کلاس نرخی بلیط هواپیما متغیر است. البته طبیعتا در حالت no-show میزان جریمه استرداد بلیط هواپیما بیشتر از حالتی است که پیش از انجام پرواز برای استرداد اقدام کنید. باز هم در اکثر مواقع اگر بلیط شما چارتری باشد امکان استرداد وجود ندارد ولی با این حال شما می توانید با پشتیبانی شب باد گشت تماس بگیرید تا امکان استرداد را از چارترکننده استعلام بگیریم.

 

درصد جریمه بر چه اساسی تعیین میشه؟

 

هر بلیط هواپیما با توجه به کلاس نرخی خود جریمه ی مشخصی برای استرداد دارد. همانطور که بالاتر توضیح دادیم می توانید پیش از خرید بلیط در قسمت جزپیات درصد جریمه های بلیط را مشاهده کنید. پس از خرید هم کافیست جدول درصد جریمه استرداد بلیط هواپیما را باز کرده و با توجه به ایرلاین و کلاس نرخی و مدت زمان باقی مانده تا پرواز درصد جریمه استرداد بلیط خود را پیدا کنید.

 

بلیط های چارتری هم قابل استرداد هستن؟

 

به طور کلی بلیط های چارتری قابل استرداد نیستند. بلیط هواپیمای چارتری توسط ایرلاین ارائه نمی شود و یک آژانس گردشگری آن را به فروش می رساند. بدین ترتیب اگرچه خیلی وقت ها قیمت پایین تری دارند اما در بیشتر مواقع امکان استرداد آن‌ها وجود ندارد. اما اگر شما ازشب باد گشت بلیط هواپیمای چارتری خریده باشید و بخواهید بلیط خود را استرداد کنید، حتما با پشتیبانی شب باد گشت تماس بگیرید. بعضی مواقع چارتر کنندگان درصدی از مبلغ بلیط را استرداد می‌کنند. ما از چارتر کننده امکان استرداد بلیط شما را استعلام خواهیم کرد و پس از مشخص شدن درصد جریمه ی استرداد به شما اطلاع داده و اگر همچنان مایل باشید بلیط شما را استرداد کرده و مبلغ را به حساب شما برمی‌گردانیم.

 

آیا بلیط هواپیما قابل انتقال به غیر هست؟

 

متاسفانه بلیط خریداری شده فقط برای فردی است که بلیط به نامش صادر شده است و امکان انتقال به غیر را ندارد. اما امکان این وجود دارد که شما بلیط خود را با جریمه کنسلی مشخص استرداد کرده و به نام فرد دیگر مجددا بلیط تهیه کنید به این صورت که با پشتیبانی شب باد گشت تماس گرفته بلیط مورد نظر را با جریمه کنسلی مشخص استرداد کرده و مجددا بلیط را خریداری کنید. ممکن است بلیط جدید تغییر قیمت داده باشد و یا موجودی آن به اتمام رسیده باشد. برای جلوگیری از این اتفاق شما می‌توانید قبل از استرداد بلیط، موجودی بلیط ها را چک کرده و سپس بلیط خود را استرداد کنید.

 

چطور میشه بلیط هواپیما رو عوض کرد؟

 

بعضی وقت ها ممکن است شما همچنان قصد سفر داشته باشید اما بخواهید با پرواز دیگر یا زمان دیگری سفر کنید. متاسفانه بلیط هواپیما قابل تعویض نیست. در این صورت هم شما باید ابتدا بلیط قبلی را کنسل کرده و سپس بلیط جدید را تهیه کنید. توصیه ما این است که قبل از هر اقدامی ابتدا برای تعویض بلیط با پشتیبانی شب بادگشت تماس بگیرید. پس از اینکه جریمه کنسلی مشخص شد و موجودی بلیط هواپیمای جایگزین بررسی شد ابتدا بلیط قبلی را استرداد کرده و سپس بلیط جدید را خریداری کنید.

 

اگر پرواز کنسل شد چیکار کنم؟ 

در بعضی مواقع به علت بدی آب و هوا و یا مشکلات متعدد ایرلاین ممکن است بعضی از پروازها را کنسل کند. طبق قانون سازمان هواپیمایی کشور در صورت کنسل شدن پرواز توسط ایرلاین بایستی تمامی مبلغ بلیط بدون جریمه به حساب مسافر بازگردد.